Космічний Wi-Fi. Навіщо Apple і Ілон Маск хочуть роздавати інтернет зі супутників

Apple може в таємниці розробляти супутники для нового типу передачі інформації

Коротко:

– над яким секретним проектом працюють в Apple

– хто захопить ринок супутникового інтернету

– чому інтернет-компанії можуть погубити космічні дослідження

20 років тому супутникове телебачення було межею мрій для тих, хто хотів мати доступ до «глобальної інформації». Тим більше в Україні, де дари Всесвітньої павутини стали доступними дещо пізніше.

Супутникове ТБ подарувало прекрасну можливість витрачати ночі безперервно, переглядаючи канали Західного світу, різного рівня змісту і ступеня пристойності.

Сьогодні ж супутниковою антеною не здивувати навіть пенсіонерів, для яких цифрове телебачення Т2 стало межею мрій.

Особливо винахідливі користувачі досі використовують супутники для піратського кардшарінга і перегляду ТБ у високій якості, але для більшості людей високошвидкісний інтернет замінив застарілі білі тарілки на дахах.

Відтепер історія може обернутися в зворотню сторону: з розвитком мобільних мереж 4G і 5G, а також установленою владою провайдерів на оптоволоконне підключення, деякі компанії планують повернути супутникам колишню славу і створити за допомогою них глобальну інтернет-мережу.

Не поспішайте радіти чи засмучуватися, адже в ідеї нового супутникового інтернету може бути стільки ж позитивного, скільки і негативного.

Примітно, що створити свій космічний «Wi-Fi» планує не тільки Ілон Маск, але і компанія Apple: недавно журналісти з’ясували, що виробники гаджетів з Купертіно в таємниці розробляють нову супутникову технологію.

фото: Google

Навіщо Apple рветься в космос?


В кінці грудня 2019 го нью-йоркське технологічне видання Bloomberg опублікувало матеріал про «секретний проект Apple», який дозволить використовувати супутники для миттєвої передачі інформації прямо на iPhone клієнтів компанії.

Анонімні джерела видання розповіли, що нова технологія дозволить обійти бездротові мережі, і в Купертіно вже найняли більше 10 інженерів з аерокосмічної сфери, які повинні розробити спеціальні супутники і антени протягом наступних п’яти років.

Передбачувані супутники зв’язку і бездротові технології нового покоління повинні забезпечити захист від будь-яких вразливостей, якими страждають класичні мережі по типу мобільного покриття і Wi-Fi. Повідомляється, що компанія планує передавати інформацію прямо на пристрої користувачів Apple, і це поліпшить роботу багатьох сервісів, включаючи додатки для карт, а також забезпечить нові можливості обміну даними.

Нібито для цього останні кілька місяців керівництво Apple почало наймати експертів з програмного і апаратного забезпечення, які вже мають досвід розробки «компонентів для комунікаційного устаткування», аерокосмічних пристроїв та інструментів для бездротової передачі інформації.

За даними Bloomberg, відділ Apple, який відповідає за підготовку нової супутникової системи очолили Майкл Трель і Джон Фенвік, – два колишніх інженера аерокосмічної галузі, які керували компанією супутникової зйомки Skybox Imaging до її поглинання Google.

Після цього Трель і Фенвік вже в Google управляли операціями з супутниками і космічними апаратами, а в 2017 фахівці перейшли в Apple (схоже, на аналогічні посади). Хоча, публічно, експерти не розголошують над якими конкретно технологіями вони працюють.

фото: Google

Відомо також про перехід в Apple інженера бездротового мережевого обладнання компанії National Instruments Corp. Метта Еттуса, керівника Aerospace Corp. Ешлі Мура Вільямса, який спеціалізується на комунікаційних супутниках, і навіть колишнього менеджера Netflix Деніела Елліса. Останній керував глобальною мережею доставки контенту популярного стрімінгового сервісу.

Ще невідомо, як саме буде працювати нова супутникова мережа Apple: компанія запустить на орбіту власні сузір’я мобільних передавачів даних або буде використовувати наземні системи для передачі інформації за допомогою існуючих супутників. Представники каліфорнійського виробника гаджетів і софта поки не коментують свій потенційний проект.

Якщо вірити джерелам Bloomberg, ідею супутникової комунікації підтримує генеральний керівник компанії Тім Кук, тому проект є пріоритетним для компанії і його дійсно можуть реалізувати в найближчі роки.

Навіщо це потрібно Apple? Крім поліпшення роботи поточних сервісів та підвищення швидкості передачі інформації між пристроями Apple, окрема супутникова мережа може допомогти компанії уникнути залежності від мобільних операторів і об’єднати смартфони, планшети і комп’ютери своїх клієнтів в одну мережу без посередників.

Для Apple це надзвичайно важливо, адже захист даних користувачів є одним з основних правил компанії. Cам Тім Кук неодноразово заявляв, що приватність – це «базове право людини» і Apple «не дозволить комусь влазити в особисте життя своїх клієнтів». З огляду на недавні проблеми з безпекою в деяких сервісах Apple, новий проект супутникової комунікації цілком може бути варіантом їх вирішення.

Тим більше, що можливості для цього є: незважаючи на, м’яко кажучи, не найкращу ситуацію з продажами iPhone, в 2019 році бюджет Apple на дослідження і розвиток виріс до $ 16 млрд, що на 14% більше, ніж в 2018-му.

Гроші на подібні розробки є не тільки у Apple, – розвитком супутникового інтернету займаються і інші великі корпорації, включаючи Google, Amazon і SpaceX.

В Україні офіційно придбати акціїї Apple ви можете на біржі через торговця цінними паперами БТС-Брокер

фото: Google

Навіщо потрібен супутниковий інтернет?

Звичайному користувачеві може здатися, що з розвитком мобільних мереж доступ до інтернету стає абсолютним, а швидкість буде ставати все вище і вище. Однак, оптоволоконне підключення і мобільне покриття вже, в деякому роді, досягли своєї межі. Якщо говорити про досвід користувачів. Поточні технології дозволяють нам завантажувати дані з величезною швидкістю, навіщо ж тоді потрібно 5G і більш просунуті технології?

Так само як і новий стандарт бездротового підключення Wi-Fi 6, покриття 5G – це більшою мірою інфраструктурний проект, який необхідний, наприклад, для підтримки технологій безпілотного водіння, екосистем інтернету речей (IoT), AR- і VR-пристроїв, – взагалі, обміну інформацією в «промислових масштабах».

Для середньостатистичного користувача не буде особливої ​​різниці між 5G і 4G, адже дивитися відео в 8К cо смартфона все одно безглуздо, а з рештою наше чинне підключення цілком справляється.

Компанії на кшталт Apple, SpaceX, Amazon і інші, зі своїм супутниковим інтернетом планують заново винайти велосипед. Прагнення допомогти користувачам мережі у важкодоступних місцях – приймається, але масштаби, в яких готують глобальний супутниковий інтернет явно орієнтовані на набагато ширшу аудиторію. Та й навряд чи клієнти Apple, для яких компанія готує новий спосіб передачі інформації, живуть виключно в горах.

Очевидно, що цим рухає бажання позбутися від влади мобільних операторів і інтернет-провайдерів, захоплюючи шматок абсолютно нового пирога і пропонуючи користувачам в буквальному сенсі космічну технологію. Але чи такий хороший супутниковий інтернет насправді?

фото: Google

Діючі технології, м’яко кажучи, не вражають. Так, ми щодня використовуємо передачу інформації через супутники у вигляді GPS, але що стосується повноцінного супутникового інтернету – так передавати інформацію набагато складніше і довше.

По-перше, для передачі інформації від сервера на Землі до орбітального супутника і знову на Землю, кінцевому користувачеві потрібно встановити спеціальне обладнання, – антену і передавач. Ілон Маск заявляв, що такий передавач буде коштувати близько $ 100.

По-друге, супутниковий сигнал може часто перериватися через радіоперешкоди інших супутників, що робить таке підключення не найстабільнішим і надійним.

По-третє, що найважливіше, супутниковий інтернет поки має обмежений ресурс, а це значить – повернення до певного обсягу трафіку і значне зниження швидкості.

І це не кажучи вже про пропускну здатність передавачів, термін роботи одного супутника і інших чинників, які впливають на становлення нової «глобальної мережі».

Не виключено, що у Starlink Ілона Маска і розробників Apple, які працюють над секретним супутниковим проектом, вже є рішення цього. Як мінімум, супутники SpaceX розташовані на низьких навколоземних орбітах, висотою в кілька сотень кілометрів, що нетипово для класичних супутників зв’язку, які знаходяться на геостаціонарній орбіті, висотою майже в 36 тис. км.

Можливо, такі супутники дійсно зможуть забезпечити швидке і надійне підключення по всьому світу, але тоді їх потрібно буде запустити дуже багато, і постійно оновлювати, спускаючи з орбіти. Це може привести до нової масштабної проблеми.

фото: Google

Новий тренд

Apple – це далеко не перша компанія, яка планує використовувати орбітальні апарати для створення нової мережі комунікації. Крім компаній, які заявляли про підготовку глобального супутникового інтернету, кілька років тому один з підрозділів материнської компанії Google Alphabet почав розробку проекту Loon.

Цей сервіс повинен буде забезпечувати підключення до мережі в важкодоступній місцевості за допомогою повітряних куль. Проект довгий час критикували, зокрема за те, що такі кулі можуть літати тільки кілька місяців, а робота наземних антен залежить від сонячних батарей, що робить пристрій марним в регіонах з постійними опадами.

Як би там не було, кілька місяців тому в Google заявили, що проведуть перший комерційний тест літальних апаратів Loon спільно з кенійським мобільним оператором Telkom Kenya, – повітряні кулі повинні будуть забезпечити 4G-покриття для жителів гірських поселень. Раніше передавачі Loon тестували в Перу і Пуерто-Ріко.

Свій вклад в розвиток нових мереж передачі інформації повинна внести і компанія Facebook: кілька років тому підопічні Марка Цукерберга представили прототип дрона Aquila на сонячних батареях, який за допомогою лазера забезпечує бездротовий високошвидкісний інтернет на території, де недоступні мобільні мережі і оптоволоконное підключення.

Крім цього, в компанії заявляли, що ця експериментальна бездротова система Terragraph дозволить створити підключення до мережі зі швидкістю в 1 Гбіт / сек в густонаселених міських районах набагато дешевше, ніж це пропонують діючі провайдери.

Ну а найвідомішими супутниковими інтернет-провайдерами майбутнього зараз, безумовно, є SpaceX і Amazon, які в найближчі роки збираються відправити тисячі супутників на орбіту для створення глобального підключення по всьому світу.

фото: Google

Якщо запуск 3236 супутників Amazon для забезпечення доступу до мережі «десяткам мільйонів людей» поки що виглядає досить туманним, компанія Ілона Маска вже повним ходом реалізує свій проект супутникового інтернету Starlink. У жовтні 2019 го Маск навіть заявив, що вже користується супутниковим інтернетом Starlink після того як SpaceX вивела на орбіту перші сузір’я своїх передавачів інформації.

Хоча, засновник Amazon Джефф Безос планує змагатися з Ілоном Маском не тільки за допомогою свого онлайн-рітейлера, а й допомогти конкурентам SpaceX завдяки ракетам його аерокосмічної компанії Blue Origin.

У минулому році Безос заявив про домовленості з канадською телекомунікаційною компанією Telesat, яка повинна запустити свої супутники на орбіту на ракетах Blue Origin New Glenn. Telesat збирається вирішити проблему недостатнього інтернет-покриття, адже, за даними Федеральної комісії зі зв’язку США, близько 14 млн американців в сільській місцевості не мають доступу до мобільних мереж.

Повідомлялося, що запуски супутників Telesat почнуться в 2021-му. На той час уже повинна бути готова ракета New Glenn. У канадській телеком-компанії впевнені, що здатність ракети Blue Origin виводити десятки тонн корисного вантажу на низьку навколоземну орбіту допоможе їм значно знизити вартість запуску супутників в космос.

Крім Telesat Canada, серед конкурентів Ілона Маска в створенні глобального супутникового інтернет-покриття виступають канадська Kepler Communications, американська LeoSat, британська OneWeb і кілька інших компаній.

фото: Google

Інтернет проти науки

Всього в рамках свого проекту Starlink Ілон Маск планує відправити близько 42 тис. супутників. Поки ж у SpaceX є дозвіл на розміщення 12 тис. Супутників на низькій навколоземній орбіті, на висоті між 330 км і 580 км.

При цьому, зараз на різних орбітах нашої планети знаходяться трохи більше 2 тис. робочих супутників, а всі інші апарати і їх уламки – це так зване космічне сміття, яке може представляти величезну проблему для майбутніх запусків ракет і досліджень позаземного простору.

У зв’язку з цим, проект SpaceX Starlink схвалили далеко не всі астрономи і вчені. Глобальне сузір’я супутників для інтернет-покриття стане безпрецедентним випадком в історії освоєння космосу і, в кращому випадку, підвищить небезпеку зіткнень космічних об’єктів на різних орбітах Землі, а в гіршому – призведе до ефекту Кесслера, який передбачає абсолютне забруднення навколоземного простору через знищення всіх супутників.

У Ілона Маска є теоретичний план вирішення цієї проблеми: після 5-7 років експлуатації кожного супутника, інженери SpaceX повинні будуть спускати їх з орбіти в земну атмосферу. Однак, за словами Аліси Горман з Університету Фліндерс в Австралії, найменший прорахунок в планах SpaceX може привести до справжньої катастрофи: «Якщо ця система вийде з ладу, то, за розрахунками SpaceX, супутнику буде потрібно п’ять років для повторного входу в атмосферу. Це досить часу для виникнення зіткнень, особливо в умовах збільшеної щільності матеріалів на орбіті ».

Нещодавно, інженери Європейського космічного агентства (ESA) були змушені скорегувати траєкторію польоту свого супутника через можливе зіткнення з одним з апаратів Starlink. В ESA говорили, що ймовірність зіткнення із супутником Starlink становила приблизно 1 до тисячі, що в 10 разів вище порога, встановленого правилами безпеки.

фото: Google


У SpaceX відповіли, що не мали наміру змінювати траєкторію своїх супутників, оскільки в них вбудована автоматична система, яка змінить напрямок польоту апарату в разі неминучого зіткнення.

«Цей приклад показує, що під час відсутності правил руху і протоколів зв’язку, запобігання зіткнень повністю залежить від прагматизму операторів що беруть участь. Сьогодні переговори ведуться шляхом обміну електронними листами – архаїчний процес, який вже не є життєздатним, оскільки збільшення числа супутників в космосі означає збільшення космічного трафіку », – говорив тоді глава відділу космічної безпеки ESA Хольгер Краг.

До того ж, засилля супутників для глобального інтернету може перешкодити дослідженням космосу з Землі: Астрономи попереджали, що відображає світло від величезної кількості нових супутників, а також радіоперешкоди, які вони створюють, можуть паралізувати роботу наземних і орбітальних телескопів, надзвичайно важливих для вчених.

«Повне сузір’я супутників Starlink, ймовірно, означатиме кінець для наземних мікрохвильових радіотелескопів, здатних сканувати небеса на предмет незначних радіооб’єктів», – говорив астроном університету Суинберн Алан Даффі.

Не виключено, що поки в Apple розроблять свою супутникову систему комунікації, Федеральна комісія із зв’язку США заборонить приватним компаніям захаращувати навколоземний простір, а єдиним монополістом на цьому ринку залишиться Ілон Маск зі своїм SpaceX.

Будемо сподіватися, що до того часу фахівці придумають нові методи уникнення зіткнень космічних апаратів, інакше не тільки супутниковий інтернет, але і шлях в космос для нас будуть закриті. Проте на Землі продовжать знімати відео в TikTok і постити їжу в Instagram.

Джерело: nv.uа