За 2017 рік вкладення фізосіб-інвесторівв ОВДП виросли в рази – з 104 млн грн до 2,4 млрд грн. Та окрім українців натакий вид інвестування все більше уваги звертають нерезиденти, які вклали в ОВДП вже 14,3 млрд грн. Суми пристойні, чи не так?
Факти
Якщо судити за цифровими показниками, то в Україні все добре – гривня стабільна, зарплати ростуть. Правда інфляція і процентні ставки залишаються кризово високими. А валютні резерви НБУ стабільні 8 місяців. Звідки гроші? Від інвестування нерезидентів в ОВДП. Але ці гроші йдуть на виплату валютних боргів. Тобто без кредитів МВФ Україні не вдається нарощувати валютні резерви.
Чому ж такі високі показники за прибутковістю ОВДП, бо ілюзія стабільності досягається за рахунок підвищення облікової ставки НБУ, що змушує Мінфін також піднімати прибутковість ОВДП і перерозподіляє ресурси банків з кредитування бізнесу на кредитування держави.
Відповідно нерезиденти розуміють, що сьогодні найоптимальніший час для інвестування у ОВДП, та найскоріший їх продаж. Бо майже третина куплених на початку року ОВДП, показники яких я показував вище – вже продані, і інвестори навіть не чекали літа.
На цьому моменті всім мало би стати цікаво, як же придбати ОВДП та отримати свій прибуток. Тож ось вам покрокова інструкція.
Для початку зазначу, що фізособи купувати держбонди (це ті самі ОВДП) самостійно не можуть, тому спершу потрібно знайти представника, який купить для вас облігації. Купувати ОВДПможна на первинному чи вторинному ринку.
Для тих, хто обрав первинний ринок, є 11 банків. Вони можуть купити вам держоблігації на підставі клієнтської заявки. Однак, як правило, вони працюють з великими лотами від 1 млн грн. Тому купувати зручніше на вторинному ринку.
На вторинному ринку держоблігації купуються у торговців цінними паперами або на біржі. Для цього потрібно відкрити рахунок в цінних паперах в банку або депозитарній установі. В середньому така послуга коштує до 1000 грн + плата за зберігання цінних паперів. Але для цього потрібна ідентифікація та офіційне підтвердження доходів. Додатково банк візьме комісію за перерахування коштів – 1% від суми, але не більше 2000 грн.
Далі ви підписуєте брокерський договір з торговцем цінними паперами. Він відкриє кліринговий субрахунок і реєструє на одній із бірж. Його послуги коштують від 100 до 500 грн за одну операцію.
З цим розібрались, але які ж облігації купувати?
Гривневі держоблігації популярні серед іноземних інвесторів – нерезидентів, які крім заробітку на прибутковості, заробляють ще й на подвійнійконвертації валют. Наприклад, купують в період девальвації гривні, а продадуть, коли нацвалюта зміцниться по відношенню до долара.
Щоб купити держоблігації, іноземцям потрібна гривня, яку вони можуть отримати, завівши валюту в країну. Для цього необхідні представники і юридичне супроводження, яке можуть надати лише професіонали.
Валютні ОВДП користуються попитом переважно у фізосіб, які тримають свої заощадження в інвалюті.
При виплаті відсотків за валютними паперамита їх погашенні, ви отримаєте інвалюту. Гривневі індексні ОВДП дуже рідко випускаються. За ними ставка – 7% річних. Їхня особливість – в прив’язці погашення до курсових змін.
- Ціна питання?
- Якщо порахувати всі витрати на переказгрошей, брокерські послуги, тарифи зберігачайціну самих облігацій (від 500 тис. грн), то загалом виходить близько 18 тис. доларів. Сума виходить ніби і немала, протедля іноземних інвесторів – це невеликі гроші.До того ж ці інвестиції швидко окупаються. Прибутковість річних гривневих ОВДП – 17 %, а валютних ОВДП – 5,3 %.
- Чому варто купувати?
- Окрім високої прибутковості, повернення таких інвестицій гарантовано державою, а з доходу від ОВДП потрібно сплатити тільки військовий збір. До того ж,за прогнозами НБУ, інфляція протягом наступних трьох років повинна знизитися до 5 %, що вплине і на ставки по депозитах. Купивши зараз 3-річні ОВДП з доходністю 16 % річних, ви фіксуєте високу прибутковість на перспективу.