Які акції купити, а які продати – поради Джима Крамера

Фото: facebook.com

«Що безпечно купувати в умовах падіння ринку, а що краще продати? На тлі COVID-19 і обвалу цін на нафту все під питанням », – пише Джим Крамер, американський телеведучий шоу Mad Money на CNBC, колишній керуючий хедж-фондом і автор ряду бестселерів.

Далі ділимося перекладом думки експерта від першої особи

1. 3M

Кілька років тому я б відніс 3М до акцій, які можна купити в непростій обстановці. Дивідендна прибутковість фірми становила 4%, вона вела успішний бізнес в області охорони здоров’я, транспорту і електроніки, так що можна було подумати, що це одна з найнадійніших підприємств. Тепер, однак, я б описав 3M як компанію з досить високим рівнем заборгованості, яка знаходиться на середньому рівні, так як транспорт і електроніка не забезпечують достатні зростання, щоб реально збільшити її прибуток. Плюс до всього, компанія несе величезну відповідальність за забруднення навколишнього середовища, що потенційно може піддати її прибутковість ще більшому ризику.

З іншого боку, 3M, здається, готова повернутися до низького однозначного зростання після пари невдалих років. Ця компанія має великий досвід в збільшенні своїх дивідендів, і, хоча бізнес з продажу хірургічних масок є невеликою частиною її портфеля, вона тільки виграє за рахунок поширення коронавіруса. Я не можу рекомендувати акції 3М до покупки прямо зараз, але як тільки дивідендна прибутковість компанії досягне 4,2%, думаю, цього буде достатньо, щоб компенсувати істотний економічний ризик.

2. Apple

Число девайсів з встановленим програмним забезпеченням Apple досягла вже 1,5 млрд – зараз така цифра компанії як ніколи на руку. Якщо не брати до уваги виручку, яку корпорація отримує від сервісного бізнесу, виникає велика спокуса списати Apple з рахунків, оскільки вона занадто залежить від Китаю. Але Китай повертається в стрій швидше, ніж ми думали, завдяки колосальним зусиллям уряду щодо стримування поширення вірусу.


Іншими словами, Китай вже не варто сприймати як велику проблему, що робить Apple ідеальним кандидатом для інвестування в період ринкової невизначеності. Як відомо, вартість акцій компанії вже значно знизилася, але, можливо, варто очікувати ще один спад, оскільки продажі телефонів Apple, швидше за все, скоротяться.


Знову ж таки, хоча на даний момент Apple більше схожа на сервісну компанію, ніж на виробника знаменитих телефонів, я б рекомендував її акції до покупки. Пам’ятайте, що вільний грошовий потік корпорації знаходиться у відмінному стані – частина грошей Apple може використовувати на зворотний викуп акцій.

В Україні офіційно придбати акціїї Apple ви можете на біржі через торговця цінними паперами БТС-Брокер

3. American Express

Це одна з небагатьох фінансових компаній, якій вдалося пройти через велику рецесію без особливих втрат, хоча зараз її акції все ж торгуються на мінімумах. Проблема цього разу полягає в тому, що American Express залежить від малого бізнесу і подорожей – подвійне прокляття. Виручка компанії може сильно постраждати, так що займатися оцінкою її акцій зараз марно. Наскільки низько може впасти вартість? Чесно кажучи, я поняття не маю. Можу сказати вам тільки те, що American Express має більший ризик втратити прибутковість, ніж більшість інших компаній Dow. Загалом, я пас.

4. Boeing

Ось вам потрійний удар. По-перше, ми не знаємо, коли Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) знову дасть добро на відновлення польотів 737 Max – інтерв’ю гендиректора Дейва Калхуна для New York Times, в якому він дав ясно зрозуміти, що проблеми компанії більше, ніж здавалося, вже точно не допомогло. Після прочитання інтерв’ю я зрозумів, що FAA, швидше за все, відкладе своє рішення ще на квартал, щоб зрозуміти, намічається в Калхуна хоч якийсь прогрес.


По-друге, у Boeing проблеми з клієнтами. Завдяки різкому скороченню подорожей, у авіакомпаній велика напруга з грошима. Ну і, нарешті, проблеми з фінансовим станом. Boeing обтяжена боргами, причому набагато більш високим рівнем, ніж компанія здатна винести. Я не впевнений, чи здатні будь-які дивіденди захистити вас від потрійної загрози. Якби проблеми авіакомпаній не були настільки серйозні, я б порадив купувати акції Boeing, як тільки вартість впаде приблизно до $ 164. Але масштаб катастрофи досить серйозний, сам Калхун каже, що в компанії бардак, а її баланс виглядає хитким. Я не збираюся так сильно ризикувати, так що знову пас.

5. Caterpillar


Коли здавалося, що ФРС збирається увергнути нас у рецесію в кінці 2018 року, акції Caterpillar опустилися до $ 116. У розпал торгової війни акції впали до $ 111. На сьогоднішній день вартість становить $ 104. Я думаю, що рецесія зараз неминуча, а це значить, що не варто інвестувати в компанію, поки акції не впадуть до $ 100. На цьому рівні дивідендна прибутковість компанії складе більше 4%. А до тих пір я раджу триматися подалі, і навряд чи мене щось переконає.

6. Chevron

Акції Chevron втратили 15% вартості при закритті в понеділок, коли ціна на нафту впала на 24%. Це найгірше одноденне зниження з часів війни в Перській затоці. Уже протягом кількох тижнів я говорю вам, що тепер, коли Уолл-стріт раптово почала піклуватися про навколишнє середовище, в нафтові компанії краще не інвестувати. Цінова війна між Росією і Саудівською Аравією ще більше ускладнює ситуацію. Ви повинні зрозуміти, що ОПЕК підтримувала ціни на нафту з 1970-х років – тепер же ОПЕК фактично мертва. В останній раз, коли ціни на нафту впали, акції Chevron теж впали на дно.

Навіть не думайте про те, щоб відкрити позицію, поки ситуація не почне хоч трохи стабілізуватися. І навіть тоді я кілька разів подумаю, перш ніж рекомендувати ці акції до покупки.

7. Cisco Systems

Проблема з технологічними компаніями полягає в тому, що особисті зустрічі допомагають їм укладати великі угоди, і до тих пір, поки коронавірус продовжує поширюватися, таких зустрічей не буде. Тому я думаю, що вартість акцій Cisco все ще занадто завищена. Мені подобаються дивіденди, але ризик дуже високий. Зачекайте поки акції опустяться до $ 36, дивідендна прибутковість тоді складе 4%.

8. Coca-Cola

Ці акції однозначно варто купувати за простих і зрозумілих причин. Ф’ючерси завдали вагомий удар по паперах компанії – не допоміг навіть сильний квартал. Я вважаю, що інвестори будуть стікатися в Coca-Cola, як в притулок, бо це класична захисна компанія, яка відмінно справляється з уповільненням темпів зростання. На момент написання даної статті її акції коштували $ 52 долара … Якщо вам вдасться придбати за вартості нижче $ 50, то вам дуже пощастить.

9. Dow Chemical

Мені дуже подобається нове керівництво Dow, але компанія сильно прив’язана до нафти, в її власності знаходяться дуже дорога інфраструктура, і баланс жахливий. Незважаючи на те, що компанія приносить майже 9% дивідендної дохідності, не варто забувати, що раніше Dow вже скорочувала виплати – це сталося в 2009 році, це може повторитися. Озираючись назад, можна сказати, що трансформація DowDuPont виявилася не найуспішнішою. Я б радив обходити акції компанії стороною.

10. Exxon Mobil

Знову ж таки, з цінами на нафту відбувається щось жахливе, але співвідношення ціна / прибуток Exxon становить всього 14, як ніби це одна із захисних компаній. Навіть смішно. Мене не хвилює, що всі вважають дивіденди підприємства безпечними, я з цим не згоден. Заради всього святого, Exxon знаходиться в ще більш жалюгідному стані, ніж Chevron. Скоро все більша кількість учасників ринку почне це розуміти, і акції швидко опустяться до $ 40.

Що в підсумку

Я розумію, що деякі з моїх вироків звучать дуже суворо, але, як я вже говорив, на даний момент існує дуже мало компаній, акції яких варто купувати. Проте від паперів величезної кількості фірм краще відмовитися. З цього списку я б однозначно радив купувати тільки Coca-Cola і Apple. Що щодо всіх інших? Поки що занадто рано.

Джерело: fomag