Зараз найкращий час для інвестування в ринок акцій

Якщо ви маєте звичку читати ділові новини, то знаєте, що позавчора ФРС США екстрено знизила процентну ставку на 0,5%. Це перше позапланове зниження ставки з 2008 року, яке повинно було підтримати ринки. Ну і ринок відреагував на це потужним падінням.

Ми зараз живемо в такому світі, де все працює трохи не так, як повинно. Чому ринок знову впав? По-перше, це рішення чекали, і в понеділок акції не просто так виросли на 5%. По-друге, такий різкий хід від монетарної влади як би говорить інвесторам, що ситуація дійсно серйозна. По-третє, потужний драйвер зростання пройшов, а значить, попереду нас чекають знову тільки погані новини. Незважаючи на це, зниження процентних ставок – безумовно добре для ринків акцій.

Зараз можна прочитати думку, що поточні 17 по коефіцієнту ціна / прибуток з якими торгується S & P 500 лише незначно нижче історичних середніх, а з огляду на ризики, мультиплікатори повинні бути ще нижче – десь в районі 15, куди ринок завалювався в 2015-2016 роках і в кінці 2018 року. Ринок акцій безумовно може піти до цих рівнів, що передбачає падіння ще на 10%, проте сама ідея порівнювати поточні мультиплікатори з історичними повністю не вірна. Причина в рекордно низьких процентних ставках і в рекордно низькою прибутковістю на облігаційному ринку. Зокрема, прибутковість по 10-річним корпоративним облігаціям рейтингу BBB вперше впала нижче 2,5%. Тобто акції компаній падають, а облігації цих же самих компаній – дорожчають. Це говорить про те, що в інвесторів немає побоювань щодо довгострокових перспектив бізнесу, але є невизначеність, яка тисне на короткострокові фінансові результати. Про це ж говорить і менеджмент великих корпорацій (Apple, Microsoft, Mastercard і т.д.) знижуючи або просто відкликаючи річний прогноз.

Що робити звичайному інвестору? Днями Уоррен Баффет відзначився фразою, яка стає дуже до речі: щоденне читання новин не допоможе вам передбачити руху ринку. Давайте подивимося чи можна врятуватися від ринкової корекції застосовуючи більш обережний підхід до інвестування. Для цього розглянемо 3 популярні стратегії інвесторів в акції:

– Стратегія довгострокового інвестора. Щомісяця інвестор купує акції на $ 100 незалежно від ринкової кон’юнктури.


– Стратегія обережного інвестора. Якщо на ринках все спокійно, то обережний інвестор діє як довгостроковий – купує акції на $ 100. Якщо ж настає період невизначеності, то наш обережний інвестор тримає свої $ 100 на короткостроковому депозиті під 1% річних і чекає відповідного моменту для інвестування в ринок накопичених за час невизначеності грошей разом з відсотками. Рівень невизначеності ми будемо визначати за значенням індексу VIX, який часто називають “індексом страху”. Якщо індекс VIX піднімається вище 15, то обережний інвестор перестає вкладати гроші в ринок і чекає, коли VIX опуститься нижче 15.


– Стратегія полохливого інвестора. Полохливий інвестор купує акції на ті ж $ 100 кожен місяць, поки індекс VIX тримається нижче 20. Якщо ж “індекс страху” піднімається вище цієї позначки, то інвестор продає всі свої акції і переводить гроші на депозит під 1% річних. Полохливий інвестор повертається в ринок акцій, коли індекс VIX опускається нижче 15.

Нижче ви можете побачити 2 графіка: динаміка прибутковості портфеля кожного інвестора і загальний обсяг портфеля. Ми спеціально взяли період в 15 років, щоб захопити кризу 2008 року і ускладнити завдання довгостроковому інвестору. Незважаючи на це, його результати виявилися краще за всіх. Ну а найгірший результат показав полохливий інвестор, який недорахувався $ 10000 або 28%.

Ніхто не знає куди піде ринок завтра або на наступному тижні. Але що знаємо напевно, що через кілька місяців коронавірус піде з порядку денного. Рівно так само, як і торговельна війна 2018 року, падіння промислового виробництва 2016 року, зниження рейтингу США 2011 року та т.д. Однак кожна така корекція створює велику кількість інвестиційних можливостей. Якби не боргові проблеми Європи і зниження рейтингу США, то ми б не отримали можливість купити акції Facebook за $ 25 (зараз вони коштують $ 190), а Amazon – по $ 200 (зараз – $ 1950). Якби не сталося падіння промислового виробництва в США в кінці 2015 року, ми б не купили акції Micron по $ 10 (зараз – $ 52) або Square по $ 9 (зараз – $ 80). Поточний час – не виняток. Акції Walt Disney впали на 20% за місяць на тлі тимчасового закриття деяких парків розваг. Падіння в 20% було б виправдано, якби все Діснейленди закрилися назавжди. Акції Nutanix за 3 тижні втратили 40% через тимчасове уповільнення темпів зростання бізнесу в Японії на тлі поширення коронавируса. Падіння на 40% було б виправдано, якби компанія взагалі перестала б укладати нові контракти.

Зараз в ЗМІ можна побачити багато паралелей з 2008 роком: найсильніше тижневе падіння акцій з 2008 року, перше екстрене зниження процентних ставок з 2008 року. Всі ці паралелі кілька притягнуті і, насправді, кожна потужна корекція ринків ставить якісь рекорди. Однак, якщо розвивати тему паралелей, то ми вважаємо, що зараз найкращий час для інвестування в ринок акцій за багато років. Може бути навіть кращий з 2008 року.

Вартість портфеля

Прибутковість інвестицій

В Україні офіційно придбати акціїї Apple ви можете на біржі через торговця цінними паперами БТС-Брокер

Джерело: finam